Endometrioza

Endometrioza leczenie przyczyny
Istnienie bardzo
szybkiego bólu menstruacyjnego, ból odczuwany w trakcie stosunku płciowego jak zarówno dolegliwości z nastaniem w ciążę mogą stanowić wyrazami endometriozy.
endometrioza
Które są objawy endometriozy?
Do częstych objawów należą:

silny ból menstruacyjny żyjący w trakcie, przed lub/i po wykonaniu krwawienia;
występowanie bardzo drogich krwawień miesięcznych;
ból miesiączkowy umiejscowiony być pewnie w części brzucha, lecz więcej w otworze pleców w strefy
lędźwiowo-krzyżowej;
ból może prezentować w trakcie stosunku płciowego (dyspareunia);
niezwykle powszechnie daje nasilony PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego);
częste zaburzenia długości życia cyklu;
życie krwawień między menstruacjami;
ból w trakcie oddawania moczu/stolca;
krew w moczu;
niemożność wejścia w ciążę.
Ceni się, że choroba dotyka 7-15% kobiet w wieku rozrodczym i nieleczona może mówić do niepłodności. Nie stoi w stanie postmenopauzalnym ani przedpokwitaniowym.
Czym jest endometrium?
Mianem endometrium definiuje się błonę śluzową wyściełającą macicę od wewnątrz. Jest wówczas tkanka ulegająca zgrubieniu w reakcji na stymulację hormonalną w trakcie cyklu menstruacyjnego. Jeśli nie dojdzie do zagnieżdżenia się w niej pokrytej komórki jajowej oddaje ona złuszczeniu i pojawia się krwawienie miesięczne.

Czym istnieje endometrioza?
Endometrioza, zwana inaczej gruczolistością zewnętrzną, prezentuje się rozrostem błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamę macicy. Wokół narządów wewnętrznych miednicy (macicy, jajników i jajowodów) powstają zrosty i torbiele endometrialne. Najczęściej rozrost endometrium odchodzi w terenie otrzewnej wyścielającej jamę miednicy. W trakcie cyklu menstruacyjnego krew ciągnie się poza macicę do otrzewnej, co jeździ do wytworzenia tam tkanki bliznowatej. Ta nieelastyczna tkanka pozwala zmniejszenie ruchomości narządów widzących się w jej dostępnym tłu zaś umie skutkować m.in. niedrożność jajowodów i zapobiec tymże jedynym wejście w ciążę.

Zrosty mogą wynosić ponadto sąsiadujące z macicą narządy: pęcherz i odbytnicę. Objawami rzadziej występującymi, ale dopuszczalnymi będzie w współczesnym przypadku ból w trakcie oddawania moczu lub krwiomocz czy ucisk w trakcie defekacji.

Które są przyczyny powstawania endometriozy?
Endometrioza jest wadą postępującą. Do win jej zalegania należą:

regurgitacja – „wsteczna menstruacja” – komórki endometrium poprzez jajowód wycofują się do jamy otrzewnej (istnieje hipoteza, że krwawienie wsteczne występuje u ludziach pań, a z nieznanych win nie u ludzi rozwinie się endometrioza);
implantacja – przeniesienie komórek endometrium jest w trakcie zabiegu operacyjnego lub cięcia cesarskiego;
metaplazja komórek otrzewnej – komórki jamy otrzewnej ulegają zmianie w komórki endometrialne;
rozsiew – w eleganckich przypadkach komórki endometrium mogą zbyt pośrednictwem naczyń krwionośnych lub limfatycznych trafić do dobrze położonych narządów (mózg, płuca, gałki oczne);
choroby układu immunologicznego.
Brak równowagi hormonalnej i nadmiar estrogenów może realizować do rozwoju endometriozy. Osoby których siostry lub mamy dotknięte są tym zaburzeniem niejednokrotnie są narażone na jego nastąpienie.
Jak zdiagnozować endometriozę?
Niekiedy endometrioza może prowadzić bezobjawowo również przeżyć odkryta przypadkowo przy operacji laparoskopowej w terenie jamy brzusznej. Do rzadkich objawów należą też plamienia lub krwawienia acykliczne, krwotoki miesięczne, krwiomocz, plamienia otwarte lub krwawienia z podziału pokarmowego. Do stwierdzenia diagnozy należy przeprowadzić badanie laparoskopowe z biopsją lub nieinwazyjne badanie obrazowe (USG,MRI).
Niczym się leczy endometriozę?
Leczenie endometriozy obejmuje operacyjne usunięcie żyjących już zrostów i torbieli endometrialnych laserem bądź diatermią. Daje się ponadto suplementację hormonalną cierpiącą na kierunku zmniejszenie krwawienia z centrów endometrium i zmniejszenie dolegliwości bólowych związanych z cyklem menstruacyjnym.

Zwiększenie ruchomości narządów łatwo można odebrać stosując manualne techniki osteopatyczne dobrze na macicę, jajniki i pęcherz moczowy. Techniki te są użycie na wszystkim stopniu rozwoju endometriozy a mogą w wydatnym stopniu podnieść forma życia pacjentki ujętej tym wątkiem jak oraz zwiększyć jej okazje na nadejście w ciążę.

Leczenie osteopatyczne jest czynne, bezbolesne i nieobciążone ryzykiem powikłań. Terapia zazwyczaj stanowi dostosowana do samych potrzeb pacjentki oraz waży wartość dodaną w kompleksowym modelu leczenia endometriozy.
Techniki osteopatyczne nie tylko zwiększają ruchomość macicy i członków ulokowanych w jej pobliżu. Poprzez pracę pośrednio na kompromisie nerwowym powiększa się także ich ukrwienie i drenaż płynów co również wspomaga powrót do równowagi hormonalnej, zmniejsza dolegliwości bólowe w trakcie menstruacji kiedy również trzyma dotarciu w ciążę. Kreacja na dnie miednicy zwiększa elastyczność tkanek podpierających macicę również tymże jednym też wspiera jej elastyczność a czystsze ukrwienie. Dodatkowo wykorzystując metody osteopatyczne na kość krzyżową i kości miednicy można samodzielnie działać na wyciągnięcie tkanek wypowiedzianych w misce oraz w ostatni pomoc wchodzić na poprawę funkcji narządów uważających się w niej.
Każde działanie osteopatyczne poprzedza dokładne badanie pacjentki nie tylko pod kątem ginekologicznym. Prowadzi się szczegółowy wywiad chorobowy, tak żeby sprawdzić przyczynę troski i zaprojektować dobry oraz jedyny program leczenia. Zalicza się też postawę mięsa a napięcie tkanek problematycznej okolicy. Niekiedy występują wyznaczenia do rozszerzenia działania i na zagraniczne interesy i stronie ciała. Efektywne w działaniu problemów natury ginekologicznej bywają techniki kranio-sakralne, które poza działaniem swym wykazują działanie ogólnoustrojowe zmniejszające pobudliwość układu współczulnego, jaki stanowi dokładny za reakcje stresowe a u wielu pacjentów wymaga znormalizowania.

Pod koniec wszystkiej wizyty terapeuta konsultuje z pacjentem plan dalszego leczenia. Niekiedy niezbędna jest uboga zmiana diety czy włączenie suplementacji, tak by wyniki były dobre i niezapomniane. Część pacjentów odniesie korzyść wykonując konkretne szkolenia lub włączając pewne prace ruchowe do znanego celu dnia. Każdy chory jest odmienny a program działania będzie się u każdego różnił. Skąd uważa samej recepty na żadne schorzenie zaś w sukcesie endometriozy do elementu należy tym wielce podejść od wielu kart a holistycznie.