Usg piersi podstawowa ochrona


Jesteś starą w wieku między 20. a 30 rokiem bycia?
A może stanowisz w ciąży? Gdy tak, powinnaś obowiązkowo wykonać sonomammografię, czyli USG piersi. Regularne badania umożliwiają wykryć zmiany, które w perspektywie mogą zmienić się w oczekujący życiu nowotwór- miej o aktualnym!

USG piersi – na czym więc liczy?
Sonomammografia to doświadczenie ultrasonograficzne, które liczy na obrazowaniu wnętrza piersi za pomocą fal akustycznych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Wspomniane fale są niesłyszalne przez ludzkie ucho. Sprowadzane z układu USG wychodzą do przeglądanych tkanek, i następnie wyzwolą się od nich plus przekazują do odbiornika. Potem fale dźwiękowe są zmieniane w pomysły elektryczne, co na monitorze monitora widoczne istnieje jak obraz. Tak łatwo można przedstawić działanie ultrasonograf.

USG piersi – jak prowadzi badanie?
Badanie ultrasonograficzne piersi jest zupełnie wygodne i bezbolesne. Prawdopodobnie stanowić przeprowadzane nawet u panie w chce i pielęgnujących piersią, a fale akustyczne dostarczane przez organ do USG w przeciętny forma nie uszkadzają tkanek. Dlatego takie pytanie zapewne stanowić systematycznie powtarzane. Badanie prowadzi następująco:

pacjentka przygotowuje się od stanu w górę i zakłada na plecach na kanapie z dłońmi założonymi pod głową,
lekarz smaruje żelem głowicę instrumentu i zestawia ją do piersi pacjentki, następnie trochę nią porusza po badanym dziale.
W sezonie USG badane są obie piersi wraz z związkami chłonnymi szukającymi się w otworach pachowych. Wszystkie złapane w trakcie USG zmiany np. torbiele lub guzki, zostają dokładnie wymierzone i opisane. Ogromną wartość istnieje wówczas ,że nie odkładamy na koniec badania, ponieważ jest on dokonywany na obecnie w trakcie wizyty.

USG piersi – czy trzeba się stworzyć do badania?
Pytanie więc nie potrzebuje żadnych innych przygotowań. Uczynić je wolno w dowolnej fazie cyklu menstruacyjnego, choć sugeruje się, aby USG piersi było pełnione samodzielnie po terminie. Wtedy piersi są jeszcze łagodne i nieobolałe, natomiast w kolejnej połówce cyklu przychodzi do zmian w ziemi hormonalnej, co chyba utrudnić wykonanie badania.

Rozpoczęcie badanie poprzedzi krótki wywiad medyczny, zrealizowany przez specjalistę radiologa. W jego trakcie pojawią się proszenia o wiek, datę ostatniej miesiączki, przyjmowane preparaty (w ostatnim hormony), choroby piersi trwające w linii, przebyte porody i pielęgnowanie piersią i pokonane w przeszłości operacje. Korzystnie istnieje rzadko wynieść ze sobą wyniki poprzednich badań (np. USG lub mammografii), o ile takie doświadczenia posiadamy. Dzięki nim można zawrzeć, czy znalezione podczas poszukiwania łagodne guzki podniosły się czy poprawiłyby nasz umysł.

USG piersi – co wykrywa?
Ultrasonografia pozwala nam znaleźć także zmiany łagodne, jak dodatkowo we wczesnym etapie nowotwory złośliwe. Badanie USG doskonale przypisuje się do monitorowania zmian torbielowatych, mastopatii, dysplazji sutka, brodawczaków oraz tzw. Gruczolakowłókniaków, szczególnie często mówiących u młodych dziewczyn.

Gruczolakowłókniak to miły nowotwór piersi w stron guzka. Potrafi narzekać inne rozmiary od kilku, kilkunastu milimetrów do nawet mało centymetrów. Występuje samodzielnie czy w sekcjach. Często jest wyjątkowy kształt. Jest ciężki lub elastyczny, to da się prowadzić pod palcami. Gruczolakowłókniak przeważnie nie przynosi dyskomfortu, o ile nie stanowi imponujący. W drugim przypadku może dodawać dolegliwości bólowe i chodzi go zabić. Choć zmiany te rzadko zatrzymują się zmianami złymi toż potrzeba je zachowywać. Najlepszym lekarstwem do monitorowania jest dokładnie USG. Osoba powinna przedstawiać się na pytanie ultrasonograficzne nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, jeżeli znaleziono obok niej gruczolakowłókniaka.

USG piersi – jakże niejednokrotnie je opracowywać?
Na liczby USG piersi osoba powinna pasować się między 20. a 30. rokiem wzrastania, i później przekazywać je prawie sporo co 2 lata. Po przejściu 30-tki badanie należy wykonywać już dość co 12 miesięcy. A że w byłych badaniach lekarz wykrył jakieś patologiczne zmiany albo pacjentka ma obciążony wywiad domowy toż chodzi realizować je częściej, nawet raz na 6 miesięcy.

USG piersi – kiedy o się udać na doświadczenie?
Wezwaniem do sonomammografii jest:

Zmiana pozycje/ kształtu piers
Obecność guzków i zgrubień wyczuwalnych podczas samobadania piersi
Ból piersi
Wyciek z brodawki sutkowej
Wciągnięte, zaczerwienione, owrzodzone brodawki sutkowe
Zmiana pozycje/ kształtu piersi
Przebarwienie skóry piersi
Powiększone węzły chłonne pod pachami
Stosowanie HTZ
Obciążony wywiad rodzinny tj. występowanie raka piersi wśród znajomych
Potwierdzona mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2
Doświadczona czy gotowana operacja powiększenia/ korekcja kształtu piersi
Kwalifikacja do in vitro
Stosowanie HTZ
USG piersi – czy potrafi mammografia?
Dziwisz się czytając niniejszy rozdział- czy zamiast USG nie dobro byłoby, wykonać poprostu mammografię? Które spośród tychże badań stanowi wspanialsze? Różnicę jest następujaca: piersi młodych ślubnych są w grup stworzone z tkanki gruczołowej, jaka w mammografii rentgenowskiej nie jest przyjemnie znana. Stąd piersiom młodych pań o utkaniu gruczołowym przeznaczane jest badanie ultrasonograficzne. Zaś w dojrzalszych latach wzrastania gruczoł ustępuje miejsca tkance tłustej i to ekonomiczniejszym rozwiązaniem będzie natychmiast mammografia. Pamiętajmy- nie opisuje to, że USG piersi jest badaniem przeznaczonym wyłącznie dla 20. – 30. latek.

USG piersi – natomiast że rezonans magnetyczny ?
MRI piersi, określane również jako mammografia rezonansu magnetycznego toż samo spośród najprawdziwszych doświadczeń w ocenie nowotworów piersi. Idzie na zgoła odmiennej wartości niż USG czy mammografia. Pobiera się w przed bo silne pole elektromagnetyczne zamiast fali ultradźwiękowej i błyszczenia rentgenowskiego. Energia występująca w trakcie doświadczenia jest przetwarzana w strat ważny na ekranie, copozwala dokładnie zlokalizować zmianę także określić jej organizację czy stopień unaczynienia. Zawsze należy o pewnym mieć, iż nie każda pani będzie umiała takie pytanie zrealizować.

Przeciwskazaniem do zakończenia badania u pacjentki, będzie stanowienie w ciele wszelkich metalowychprzedmiotów. Uczęszczają do nich np. rozrusznik serca, neurostymulator, wszczepiony aparat słuchowy, pompa insulinowa, obecność ciała zagranicznego w oku lub metalowego klipsa w czaszce. Ponadto u dziewczyn w przeważa rezonans magnetyczny wymaga żyć grany z prawdziwą ostrożnością i właśnie to, jeśli istnieje więc całkowicie niezbędne. Tego gatunku przeciwskazań nie pamięta przy USG. Generalnie, jako same spośród całych tanich metod oceniania stanowi ono w całkowici bezpieczne.

USG piersi – jakie są różnice między mammografią?
Mammografia i USG piersi to dwa pozostałe badania, które winnym się wzajemnie uzupełniać zaś nie mieć dla siebie konkurencje. We wczesnych stadiach rozwoju nowotwór piersi korzysta często postać mikrozwapnień, oraz też otwarte będą chociaż w mammografii. Badanie ultrasonograficzne i pozwala oglądać piersi pod wieloma kątami , takich oferty teraz nie daje mammografia.Co wiele za usługą USG stanowimy w bycie odróżnić zmianę łagodną z złej, litą od niegroźnej dla zdrowia torbieli. Natomiast badanie mammograficzne teraz na toż nie pozwala. Stąd co raz częściej starsze kobiety po mammografii także rzeczywiście poruszane są na USG piersi. Dopiero oba doświadczenia w wymieszaniu ze sobą pozwalają bowiem doskonały obraz sytuacji. Zaś tym jedynym USG piersi jest sprowadzone do dziewczyn w każdym wieku!

USG piersi – bezpieczne dla osób w przeważa
U kobiet w przeważa raka piersi ustala się nawet 7 miesięcy później w zestawieniu do osób, które nie są w przeważa. Rozpoznanie nowotworu widzi się w dużo zaawansowanym stadium, więc automatycznie zmniejsza się możliwości na wyleczenie. Dodatkowo jest przekonanie, że u osób w wybiera oraz żywiących piersią nie ma sprawy wykonywania USG piersi, gdyż wyczuwalne w piersiach guzki przyjmowane są przez niektórych lekarzy jako obraz fizjologiczny, pochodzący ze nowości hormonalnych towarzyszących ciąży. Ale właściwość stanowi taka, że ani ciąża, ani karmienie piersią nie zabezpieczają kobiety przed nowotworem, oraz u każdej kolejnej mamy, tak samo jak u partnerki niebędącej w przeważa USG piersi powinno stanowić tworzone rutynowo.

Zespół ekspertów z Własnego Stowarzyszenia Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego także Krajowego Towarzystwa Ginekologów i Położników zaleca, aby u ludziach ciężarnych w wieku powyżej 35 lat USG piersi było sporządzane w Plus lub II kwartale ciąży. Natomiast u zdrowszych kobiet (poniżej 35. roku życia), bez klinicznych objawów choroby piersi także krzew obciążonego wywiadu rodzinnego/genetycznego w ruchu raka piersi należy pomyśleć wykonanie USG piersi oczywiście samo w Oraz pożądaj II kwartale ciąży. W sukcesie stwierdzenia poważnych zmian klinicznych w kraju piersi (guza, zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) obowiązkowe jest jednak wykonanie całych koniecznych badań diagnostycznych, które stanowią wykluczyć raka piersi. Chodzą do nich: USG piersi, mammografii (z pokrywą macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany piersi i biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych –wszystko razem ze modelami ważnymi w losu dziewczyn niebędących w przeważa.

Tekst alternatywny
USG piersi – zmieszane z biopsją
Biopsję najlepiej buduje się pod opieką USG, gdyż dzięki temu środek jest jasny także akceptuje na dobór najodpowiedniejszej próbki do testowania. Polega na otrzymaniu podejrzanych cel lub tkanek. W trakcie pytania są one nakłuwane igłą o drugiej tusze i zasysane (aspirowane) do strzykawki. Wyprodukowany w aktualny podejście materiał spada na szkiełko, a następnie do laboratorium, gdzie istnieje śledzony przez patologa. Chirurg że wybrać biopsję cienko- lub gruboigłową w współzależności od poziomu nieprawidłowej tkanki także jej umieszczenia.

USG piersi – jak przedstawiać wynik? Klasyfikacja BIRADS
Do gry wyników sonomammografii bierze się sporządzoną przez Własne Towarzystwo Ultrasonograficzne klasyfikację BIRADS, dzieje się właśnie w Polsce od 2010 roku. Wypracowane standardy na owej ocenie pozwoliły ujednolicić opisy badań ultrasonograficznych piersi i terminologię nieprawidłowych napraw w piersiach. W ocenie BIRADS łapie się pod uwagę elementy morfologiczne budowy piersi i grających w nich nieprawidłowych zmian ogniskowych. Dzięki niej możemy wyróżnić zmiany lekkie od potencjalnie złośliwych. Wymienia ona też informacje nt. ryzyka złośliwości zmian ogniskowych i w losie zmian o dalekim rodzaju propozycje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Stan piersi można nadawać do poszczególnej z 7 kategorii razem z klasyfikacją BIRADS:

Kategoria BIRADS-usg 0 – oznacza, że wiadomości jest zbyt kilku. By móc zbudować diagnozę, pożądane są dalsze badania obrazowe, np. mammografia, USG lub biopsja.
Kategoria BIRADS-usg 1 – oznacza wynik prawidłowy. W śledzeniu nie zaobserwowano żadnych niepokojących zmian.
Kategoria BIRADS-usg 2 – oznacza, że pytanie wykazałoby łagodne nowości w piersiach, np. torbiele, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, zmiany zapalne i pourazowe piersi. Zmiany zaliczone do grup 2 nie wymagają przeprowadzania kolejnych badań obrazowych, i tylko stałe kontrole.
Kategoria BIRADS-usg 3 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany prawdopodobnie proste o ryzyku złośliwości mniejszym niż 2%. W relacji z wieku pacjentki też jej specjalnych preferencji, i oraz obciążeń rodzinnych lekarz może zalecić kontrolne badanie USG za 6 miesięcy lub biopsję.
Kategoria BIRADS-usg 4 – oznacza, że pytanie wykazałoby zmiany podejrzane, które co zasada nie mają wspaniałych cech nowotworu złośliwego, a jakich ryzyko złoślwośc wynosi od 2 do 90%. W takim przykładzie obowiązkowe jest dokonanie biopsji cienko- lub gruboigłowej. W relacje od końcu zalecane jest dalsze działanie, np. chirurgiczne.
Kategoria BIRADS-usg 5 – oznacza, że badanie ujawniło zmiany, jakich ryzyko złośliwości wynosi > 90%. W takim wypadku wypełnia się oceny histopatologicznej (biopsja gruboigłowa, mammotomiczna lub naturalna chirurgiczna) oraz onkologicznej i przewiduje najodpowiedniejszą formę działania.
Kategoria BIRADS-usg 6 – oznacza nowotwór złośliwy, potwierdzony za usługą biopsji.
Pamiętaj, wykryjesz zmiany nowotworowe na wczesnym okresie rozwoju jezeli bedziesz systematycznie badała swoje piersi. Rak piersi stanowi w pełni wyleczalny, o ile zostanie dokładnie wcześnie wykryty! Zweryfikuj swoje piersi! Nie daruj się zaskoczyć rakowi!